پیام مدیر:

رسانه آپ آهنگ مرجع دانلود آهنگ های جدید ایرانی مجاز می باشد

تمام آهنگ ها با رضایت صاحب اثر و لینک مستقیم با متن موزیک ها درج می شود

جهت پخش آثار موسیقی خود تماس بگیرید.


[email protected]

از دست نده!
جالب انگیز:)
وب گردی
music

چرا بسیاری از مردم اشعار غمگین حافظ را دوست دارند؟

16 جولای 2022

مطمئنا افرادی را مشاهده کرده اید که از خواندن اشعار غمگین لذت می برند؛ اما واقعا چرا این افراد اینگونه هستند؟ با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا علاوه بر دلیل علاقمندی افراد به اشعار غمگین حافظ، به آرشیو کامل رباعیات حافظ دسترسی داشته باشید و از آن لذت ببرید..

 غم و اندوه; جایگاه ویژه ای در شعر فارسی داشته و به تبع پیگیری سوال های مطرح شده در تاریخ شعر ایران می تواند مختصات خاصی را شامل شود. این مساله در شرایطی دنبال می شود که گروهی از کارشناسان و منتقدین معتقدند; سرنوشت شعر ایران با غم و اندوه رقم خورده و خواهد خورد و این رویکرد تا جایی پیش می رود که گروهی از آن ها; غم و غمناک سرودن را به بروز نوعی مازوخیسم ادبی در شعر ایران نسبت داده اند.

در راستای تاثیر این نوع اشغار بر مردم یک پژوهش نشان می‌دهد که این نوع اشعار می‌تواند حامل لذت، راحتی یا درد برای افراد مختلف باشد. این پژوهش اثرات اشعار غمناک را بر هیجانات بررسی کرده است. محققان دریافتن که سه علت سبب به وجود آمدن این لذت میشود نخست آنکه موسیقی غمگین می‌تواند احساس غم و اندوه از دست دادن را عمیق کند و وسعت بخشد. این تجربیات اغلب لذت‌بخش نیست؛ اما می‌تواند به نوعی انعکاس‌دهنده درمان باشد. دوم آنکه اشعارغمگین می‌تواند مخاطب را در احساس افسردگی یا روزهایی با حس و حال بارانی هدایت کند. غمگین و افسرده بودن اگرچه منفی استنباط می‌شود، ولی می‌تواند مخاطب را به سمت خلاقیت هم سوق بدهد و در نهایت کسانی که به‌طور افراطی به موسیقی غمگین گوش می‌دهند به سادگی از آن لذت می‌برند.

آیا اشعارغمگین زمان ناراحتی گزینه مناسبی است؟

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد، خواندن اشعار غمگین در شرایط استرس و یا روانی بسیار کمک‌کننده است. بسیاری از افراد زمانی که احساس ناراحتی، غم و یا افسردگی دارند، اشعار غمگین میخوانند و علت آن را تسکین‌دهنده بودن این اشعار می‌دانند و اظهار میکنند به آنها احساس آرامش می‌دهد . پژوهشگران می گویند که این نوع اشعار سبب میشود تا در برخی افراد به خاطر برانگیختن خاطرات، منجر به ایجاد احساس راحتی نیز شود.

غمگین ترین شعر حافظ

همیشه تا به بهاران هوا به صفحهٔ باغ

هزار نقش نگارد ز خط ریحانی

به باغ ملک ز شاخ امل به عمر دراز

شکفته باد گل دولتت به آسانی

ماه شعر حافظ

من از بیگانگان هرگز ننالم

که با من هرچه کرد آن آشنا کرد

آخرین شعر حافظ

عاشقی را که چنین باده شبگیر دهند

کافر عشق بود گر نشود باده پرست

شعر حافظ کوتاه با معنی

می‌وزد از چمن نسیم بهشت

هان، بنوشید دم به دم می ناب

تخت زُمرُد زده است گل به چمن

راحِ چون لعل آتشین دریاب

شعر حافظ درباره دوست

از جان طمع بریدن آسان بود ولیکن

از دوستان جانی مشکل توان بریدن

…………………………

مرغ خوشخوان را بشارت باد

کاندر راه عشق دوست را با ناله

 شب‌های بیداران خوش است

شعر حافظ در مورد خدا

آفرین بر دل نرم تو، که از بهر ثواب

کشته غمزه خود را به نماز آمده‌ای!

برای دانلود آهنگ بر روی لینک زیر کلیک کنید.