پیام مدیر:

رسانه آپ آهنگ مرجع دانلود آهنگ های جدید ایرانی مجاز می باشد

تمام آهنگ ها با رضایت صاحب اثر و لینک مستقیم با متن موزیک ها درج می شود

جهت پخش آثار موسیقی خود تماس بگیرید.


[email protected]

از دست نده!
جالب انگیز:)
وب گردی
music

نقش موسیقی محلی در سفر

26 ژانویه 2022

 

موسیقی فقط یک هنر نیست بلکه ابزاری است برای بیان و انتقال فرهنگ، تمدن و تاریخ یک ملت که آمیخته با احساسات و عواطف انسانی هنرمندانه به دیگران تقدیم می‌شود. تاثیر موسیقی بر روان انسان‌ها چنان زیاد است که حفظ و توسعه موسیقی اصیل هر قوم و ملتی موجب جلوگیری از نابودی زبان، آداب و رسوم و فرهنگ اصیل آن قوم شده و باعث ماندگاری هویت فرهنگی آن می‌شود. شما در سفرهایتان با اجاره سوئیت در هر یک از شهرهای ایران و چند روزی زندگی در میان مردم بومی آن شهر، خواه ناخواه با موسیقی آن منطقه آشنا می‌شوید و خواهید دید که موسیقی بازتاب فرهنگ یک ملت است. 

موسیقی نواحی به عنوان بخشی مهم از میراث شفاهی مناطق مختلف، همواره مورد توجه و علاقه ویژه فرهنگ پژوهان و مردم شناسان بوده استهمچنین می‌توان گفت که موسیقی نواحی تاثیر به سزایی در صنعت گردشگری داشته و گردشگران و مسافران بسیاری برای شنیدن و دین موسقی یک منطقه به آنجا سفر می‌کنند.  

در این مقاله می‌خواهیم موسیقی محلی سه شهر پر مسافر را به طور مختصر مطالعه کنیم تا از این پس در سفرهایتان حواستان به نوا و صدای آن شهر هم باشد و با گوشی شنواتر سفر کنید. 

  1. شیراز، شهر بزم و رقص و طرب 

حتما تا به حال بارها این بیت معروف خواجه شیراز را شنیده‌اید که “خوشا شیراز و وصف بی مثالش”. این کامل ترین و در عین حال مبهم‌ترین تعریف از شهر راز است. اگر به شیراز سفر کنید شما هم متوجه خواهید شد که زبان از وصف شیراز قاصر است و نمی توان در وصف زیبایی‌های این شهر حق مطلب را ادا کرد. 

با این وجود این بار میخواهیم فارغ از جاذبه‌ها و زیبایی‌های بصری این شهر به موسیقی آن بپردازیم و کمی از حظ سمعی در سفر به شیراز برایتان بگوییم. موسیقی در شیراز مانند دیگر هنرها به حد اعلای خود رسیده است. در  موسیقی شیراز یکی از نکاتی که به خوبی به چشم میخورد، نوع دوستی و مهربانی استمردم شیراز به خوش گذرانی و شادی شهرت دارند و همه در کشور مردم این سرزمین را به چنین اخلاقی میشناسنددر ترانههای شیرازی هم به راحتی میتوانید رفتارهای نوع دوستانه را ردیابی کرده و حتی نیم نگاهی هم به دوره نظامی گری در شیراز داشته باشید. 

نکته قابل توجه دیگر این است که در آهنگ‌های شیرازی چیزی به نام سبک حماسی نداریم و این یکی از نقاط تفاوت با دیگر موسیقی ‌های محلی کشور است. همچنین از آنجایی که مردم شیراز خیلی اهل عزا و ماتم نیستند، بیشتر آهنگ‌ هایشان سبکی شاد و دلنشین دارد. حتی در بین ترانه های عاشقانه، که همیشه در تمام فرهنگ‌ها مضمونی اندوهگین دارند، ردپایی از ماتم و غم در شعرهای عاشقانه شیراز وجود ندارد و همه بزم است و رقص است و طرب. 

می‌دانید که شنیدن هیچگاه مانند دیدن نمی‌شود. پس بار سفر ببندید و راهی شیراز شوید. بعد از اجاره سوئیت ارزان در شیراز می‌توانید گشتی در شهر بزنید و در فضای بازار وکیل، سرای مشیر، ارگ کریم خان، خیابان حافظیه، خیابان ارم و… بسیاری دیگر از نقاط شهر طنین موسیقی محلی شیراز را بشنوید. همچنین می‌توانید برای شنیدن موسیقی سنتی سری هم به فرهنگسراهای شیراز بزنید که در آن‌ها گاها موسیقی سنتی عشایر فارس را هم می‌شنوید. 

  1. بوشهر، کارناوال ملی رقص و غم 

ریتم و موسیقی در هرمزگان

موسيقی بوشهری از جمله موسيقی‌های پرشور و هيجان در حوزه موسيقی محلی كشورمان به شمار می‌‌رودبه دلیل تنوع فراوانی که در موسیقی بوشهری وجود دارد، انواع مختلف ساز نیز برای آن وجود دارد که می‌توان به بوق، دمام، سنج و فلوت اشاره نموداین سازها در زمره سازهای جنگلی بوشهر به حساب می‌آیند که ریشه در موسیقی آفریقا داردریشه نواختن این آلات موسیقی را می‌توان در آئین‌های خاص بوشهری یافتاولین بار سازهای سنج و دمام از آفریقا به این منطقه آورده شد که در ابتدا توسط خود آفریقایی‌ها در این منطقه نواخته شد تا این که سر انجام این سازها مورد قبول عامه مردم واقع شدرواج این سازها در بوشهر به علت مسافرت‌های زیاد دریایی مردم این منطقه به آفریقا و مهاجرت متقابل مردم آفریقا به بوشهر بوده است، که بیشتر بهعنوان برده به بوشهر آورده می‌شدند. 

موسیقی بوشهری جهات مختلفی دارداز موسیقی بندری که نه تنها در بوشهر بلکه در هرمزگان و خوزستان نیز ریشه دارد تا موسیقی های مذهبی، نوحه سرایی و آیین خیام خوانی و شاهنامه و مناجات و رباعی و مثنوی خوانیها، همگی نشان از چندلایه بودن و عمیق بودن موسیقی در این استان و دیگر استانهای جنوبی کشور داردحتی آثاری از موسیقی آفریقایی نیز در موسیقی جنوبی و موسیقی بوشهری و تاثیر آن در موسیقی مردمان جنوب کشور مشاهده میشود. 

سفر به جنوب به خودی خود سرشار از زیبایی و جذابیت و شور است. حال شنیدن موسیقی جنوبی با آن ریتم و ضرب را هم به این جذابیت‌ها اضافه کنید. همزمان که در کوچه‌های بوشهر و یا در کنار ساحل قدم میزنید نوای شروه، یزله، بیت خوانی، چاووش خوانی، خیام خوانی و… هم در گوشتان می‌پیچد و حظ و لذتتان را دوچندان می‌کند. اگر از من می‌شنوید در اولین فرصت برای اجاره روزانه خانه در بوشهر اقدام کنید و سفر هیجان انگیزتان را شروع کنید. 

  1. قشم، مواجهه‌ی ضرب و غم 

مردم جزیره قشم تاریخى سرشار از جنگ و تهاجم اقوام گوناگون دارندهمچنین، خاطرى انباشته از اتفاقات طبیعى که خسارات بى‌شمار بر آنها وارد آورده استباران کم، معیشت تنگ و متعاقب آن اجبار در پرداختن به کارهاى سنگین براى گذران زندگى، بى‌پناهى و هزار و یک عامل غم‌افزاى دیگر، زندگى اندوهناک براى ایشان مهیا کرده است که بازتاب آن در موسیقى جزیره به خوبى پیداستآنچه که چرایى موسیقى در جزیره را رقم مى‌زند همین اندوه بسیار است. 

موسیقى تجلى کامل غم‌گریزى این مردم استآنها همه‌ى شادى خود را در موسیقى‌شان جاى داده‌اند و همان جا نیز جست‌وجویش مى‌کنندتعداد سازهاى کوبه‌اى، ملودى‌هاى کوتاه و سرعت اجرایى قابل توجه، همچنین نقش عمده‌ى کوبه‌اى‌ها، چاک (دست زدن، یا با دو قطعه چوب ریتم را همراهى کردنو هم‌آوازى، همه و همه براى ایجاد شادى و شادمانى است. 

شاید فراموشى زودهنگام مرگ عزیزان نیز علاوه برنقش مناسب مذهب و دستورات دینى، نوعى غم‌گریزى در فرهنگ این مردم پدید آورده استمرگ نزدیکان را سخت نمى‌گیرند و به سرعت از تلخى آن مى‌گذرند، پس موسیقى سوگ و عزادارى جایگاهى در این فرهنگ ندارد به عکس آن مردم کرد و لُر مرگ عزیران را بسیار برخود سخت مى‌گیرند و با موسیقى شکوهمندى شخص متوفى را به خاک مى‌سپارند. 

بنابراین، موسیقى در جزیره قشم بیش از هر چیز میوه‌ى شادى طلبى، رفع نیاز و غم‌گریزى است. شما هم می‌توانید با رزرو اقامتگاه در قشم این حس و حال بی‌نظیر را تجربه کنید. 

لیدوماتریپ، راهی آسان و مطمئن برای رزرو آنلاین اقامتگاه 

سامانه گردشگری لیدوماتریپ یک پلتفرم آنلاین است که سال‌هاست در حوزه گردشگری و رزرو آنلاین اقامتگاه فعالیت می‌کند. این مجموعه در طی چند سال فعالیت خود تاکنون توانسته بیش از 7 هزار اقامتگاه را در سراسر کشور پوشش داده و در معرض دید کاربرانش قرار دهد. مسافران می‌توانند با مراجعه به نشانی WWW.LIDOMATRIP.COM به راحتی و ظرف مدت کوتاهی انواع اقامتگاه‌های موجود  در سایت را مشاهده کرده و بعد از مطالعه اطلاعات و مشاهده تصاویر مربوط به هر اقامتگاه و مقایسه آن‌ها با یکدیگر، نزدیک‌ترین گزینه به استاندارهایشان را انتخاب و رزرو کنند. 

برای دانلود آهنگ بر روی لینک زیر کلیک کنید.


موزیک ویدئو: