برای یادگیری آهنگسازی باید از کجا شروع کرد؟

20 تیر 1400
رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24

حتی برای یک نوازنده باتجربه، ایده نوشتن موسیقی خود شما ممکن است یک رویای پیچیده به نظر برسد. در حقیقت، ترکیب نت‌های موسیقی و آهنگسازی نیاز به مهارتی متفاوتی از نواختن ساز دارد. آهنگسازان اغلب به یک یا چند ساز مسلط هستند، اما برخی برای نوشتن موسیقی به آهنگسازان دیگر متکی هستند. خوشبختانه، بدون توجه به اینکه که در چه مرحله‌ای از سفر موسیقیایی و آموزش نت‌نویسی و آهنگسازی خود هستید، ابزارهای بسیار خوبی برای کمک به شما در زمینه آهنگسازی وجود دارد. یکی از ابزارهای مفید استفاده از آموزش‌های آنلاین سایت فرادرس در زمینه آهنگسازی است.

آشنا شدن با قوانین آهنگسازی

در درون موسیقی، یک سری دستورالعمل‌ها وجود دارد که برای ایجاد اصوات دلپذیر باید مورد توجه قرار گیرند. این موارد شامل پپیشرفت هارمونیک، روابط ریاضی بین نت‌ها، زمان‌بندی، ملودی و موارد دیگر است. مطالعه این قوانین عموماً تحت عنوان تئوری موسیقی قرار دارد که از قرن‌های قبل ابداع‌ شده و به‌تدریج گسترش‌یافته است.

ده‌ها دوره برای آموزش نت‌نویسی، آشنایی با این مفاهیم و کمک به شما برای استفاده از آن‌ها وجود دارد. درواقع تئوری موسیقی عملی است که نوازندگان برای درک و برقراری ارتباط با زبان موسیقی استفاده می‌کنند. تئوری موسیقی اصول موسیقی را بررسی می‌کند. و روندی را برای تفسیر ترکیب‌های موسیقی فراهم می‌کند.

یادگیری نت‌نویسی

نت‌نویسی زبانی است که تقریباً شبیه هر زبان نوشتاری دیگر است. برای اینکه قصد خود را به نوازنده برسانید، باید بدانید که چگونه صداهایی را که می‌خواهید آن‌ها بخوانند را بخوانید و بنویسید. به همین دلیل اولین قدم برای رسیدن به آهنگسازی، یادگیری نحوه دیدن موسیقی و درک معنی همه نمادهای مختلف است. همانطور که سبک‌ها و ژانرهای مختلف موسیقی را مطالعه می‌کنید، یاد می‌گیرید که تفاوت در نت گذاری موسیقی را نیز تشخیص دهید.

استفاده از ابزار مناسب آهنگسازی

هنگامی‌که با اجزای سازنده یک ترکیب آهنگ کامل آشنا شدید، زمان آن فرارسیده که خود به‌تنهایی آزمایش آن را شروع کنید. سال‌ها آهنگسازان مجبور بودند برای نوشتن قطعات خود فقط با دانش خود از مفاهیم موسیقی به کاغذ و مداد متکی باشند. سپس با اجرای آن به بررسی آن پرداخته و از کیفیت آن اطمینان حاصل کنند. با استفاده از فناوری روز این روند به شدت ساده شده است. به‌عنوان مثال، Quaver Music دارای ابزاری رایگان برای استفاده دانشجویان جوان است. این نرم‌افزار از قبل متداول‌ترین قوانین تئوری موسیقی را می‌داند و به دانش آموزان در روند انتخاب آکوردها و عناصر مناسب کمک می‌کند.

نرم‌افزارهای مورد نیاز برای آهنگسازی

علاوه بر این برنامه‌های ساده آموزش آهنگسازی، تحولی بزرگ در برنامه‌های آهنگسازی ایجادشده است که به سازندگان کمک می‌کند تا کارهای خود را در هر زمان و مکانی انجام دهند و به آنها این امکان را می‌دهد که کارهای خود را با دیگر آهنگسازان بااستعداد در سراسر جهان به اشتراک بگذارند. نرم افزار سیبلیوس (Sibelius) یکی از این برنامه‌هاست که می‌تواند در سیستم‌عامل ویندوز یا مک شما مورد استفاده قرار گیرد و به شما این امکان را می‌دهد که نت‌نویسی و آهنگسازی را آغاز کنید.

یکی دیگر از نرم‌افزارهای مورد نیاز در آهنگسازی، نرم‌افزار Adobe Audition است. ادوبی آدیشن یک برنامه ویرایش فایل‌های صوتی دیجیتال است که توسط کمپانی معتبر ادوبی توسعه‌یافته است. Adobe Audition یک برنامه قدرتمند است که ویرایش صدا را آسان می‌کند. آموزش Adobe Audition و آشنایی با اصول کار با آن چون میکس کردن صدا، خلاص شدن از شر سر و صدا و نویز پس‌زمینه و موارد دیگر، یکی از موارد مهم در ساخت یک قطعه موسیقی به شمار می‌رود.

وقتی نوبت به انتخاب ابزارها برای آهنگسازی می‌رسد، باید وقت بگذارید تا گزینه‌های خود را در کنار هم مقایسه کنید. استفاده از برخی از این برنامه‌ها بسیار سخت بوده و فقط به شما امکان می‌دهند تا در کنار یک فردا متخصص از آن استفاده نمایید. آموزش هایی چون آموزش آهنگسازی، نت نویسی و نرم افزارهای مرتبط با آن نیز باعث پیشرفا شما خواهد شد.

روش های تقویت مهارت آهنگسازی

شما چند قطعه ساده نوشته‌اید و از انجام مراحل بعدی بسیار هیجان‌زده هستید. اگر قصد دارید در آهنگسازی موسیقی بهتر شوید، خواه از آنچه تاکنون ساخته‌اید راضی باشید یا نه، می‌دانید که همیشه فضای پیشرفت وجود دارد. اما سؤال این است: “چگونه؟”چگونه در آهنگسازی موسیقی پیشرفت کنید. برای بهتر شدن در آهنگسازی به تمرین نیاز دارید. یک برنامه تمرینی موسیقی باید شامل ترکیبی از چندین فعالیت و تمرین باشد که در کنار یکدیگر اجرا می‌شوند. درست مانند هر فعالیت دیگر، هرچه بیشتر تمرین کنید، پیشرفت شما بیشتر خواهد بود.

1- به انواع مختلف موسیقی گوش دهید

اولین نکته در این زمینه در مورد پرورش غرایز موسیقی شما است و اساسی‌ترین فعالیت، گوش دادن به آن است. این موضوع نباید تعجب‌آور باشد. باید کاملاً واضح باشد که برای شناختن موسیقی، به‌سادگی باید به آن گوش دهیم. بسیار شبیه به کودکانی که زبان اول خود را به‌راحتی و با غوطه‌وری و درآمیختن با محیط اطراف خود فرا می‌گیرند.

احتمالاً با خود خواهید گفت “من تمام روز موسیقی گوش می‌دهمپس نیازی به انجام این مرحله نخواهم داشت؟”  البته که این همه ماجرا نیست. شما باید انواع موسیقی را توسط هنرمندان مختلف از هر نوع سبک گوش دهید. به موسیقی سنتی، موسیقی‌های جدید و هر آنچه دراین‌بین است گوش دهید. به موسیقی فرهنگ‌های دیگر و همچنین به موسیقی خود گوش دهید. به موسیقی دستگاه، موسیقی کرال، موسیقی الکترونیک و هر موسیقی دیگری که فکرش را بکنید گوش دهید.

چرا بر گوش دادن به چنین طیف وسیعی از موسیقی‌های متنوع تأکید می‌کنیم؟ زیرا از طریق این تنوع، شما با چگونگی تفکر سایر موسیقیدانان و آهنگسازان در مورد موسیقی آشنا خواهید شد. نت‌ها (و صداها)ی زیادی در دسترس ما است و با این وجود، میلیون‌ها نوازنده، آهنگساز و ترانه سرا چیز جدیدی در رابطه با آن‌ها یافته‌اند و همچنان پیدا می‌کنند. هر یک از آن‌ها با خلاقیت‌ خود در موسیقی، حرفی برای گفتن دارند. شما باید به همه آهنگ‌هایی که به آن‌ها علاقه دارید و یا از آنها خوشتان نمی‌آید گوش دهید. این نوع گوش دادن برای یک آهنگساز تازه‌کار ضروری است.

2- به تحلیل آهنگ‌های ساخته‌شده بپردازید

درست همان‌طور که می‌توانیم شعر نوشته‌شده روی کاغذ را بخوانیم، می‌توانیم موسیقی نوشته‌شده روی را نیز بخوانیم. این کار را می‌توانید هنگام گوش دادن به موسیقی انجام دهید و بدون آن نیز قادر به انجام این کار خواهید بود. درهرصورت، این یکی از کارهای بارزش در زمینه تقویت آهنگسازی است که امروزه بسیاری از افراد از آن غافل شده‌اند. وقتی به یک موسیقی گوش می‌دهید از خود بپرسید چه چیزی باعث می‌شود این موسیقی این‌قدر خوب باشد (یا شاید بد باشد)؟ چه چیزی در آن موردتوجه قرارگرفته است؟ اگر در حال مطالعه یک موضوع خاص هستید، موسیقی چگونه از آن استفاده می‌کند؟ اگر این‌گونه نباشد، نبود آن چه تأثیری دارد؟ نکته زیبا در مورد تجزیه‌وتحلیل موسیقی این است که درس‌های زیادی از آن فرا خواهید گرفت. وقتی برای بار دوم، سوم و بیشتر به آن باز می‌گردید، بر آموخته های شما افزوده می‌شود.

3- تئوری موسیقی را بیاموزید

تئوری موسیقی شما را به آهنگساز بهتری تبدیل می‌کند اما برای بهره‌مندی از آن نیازی به متخصص شدن نیست. پرداختن به برخی از اصول اولیه شما را جلوتر از بقیه قرار می‌دهدمی‌توانید تا آنجا که می‌خواهید (یا نیاز دارید)  به‌پیش بروید. برخلاف اعتقاد برخی از افراد، این دانش تخیل و خلاقیت شما را محدود نمی‌کند. تئوری موسیقی صرفاً در مورد درک نحوه کار موسیقی و دلیل کارکرد آن به این شکل است.

استفاده از آموزش های آهنگسازی و نت نویسی

تنها راه برای تقویت مهارت‌های واقعی آهنگسازی خود، تمرین نوشتن انواع مختلف موسیقی است. همان‌طور که موسیقی منحصربه‌فرد خود را پیدا می‌کنید و با استفاده از ابزاری که در استفاده از آن احساس راحتی بیشتری دارید، حس آهنگسازی بیشتری پیدا می‌کنید و می‌توانید انتقادات مفیدی را از سایر آهنگسازان و علاقه‌مندان به موسیقی با اشتراک‌گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی دریافت کنید. استفاده از آموزش‌های موجود در سطح اینترنت یکی دیگر از راه‌های تقویت مهارت آهنگسازی است.

سایت فرادرس در زمینه آموزش‌های آنلاین نظیر آموزش دروس دانشگاهی، آموزش نرم‌افزارهای مرتبط با آهنگسازی و بسیاری از آموزش‌های متنوع دیگر به‌عنوان برترین مرجع آموزش آنلاین شناخته‌شده و شما می‌توانید از آموزش‌های اساتید مجرب آن بهره‌مند شوید.


تبلیغ نوتیف - این خط را داخل تگ بادی در انتهای آن قرار دهید
تبلیغ نوتیف - این خط را داخل تگ بادی در انتهای آن قرار دهید